Czy Emilia zostanie wyburzona?

- Czy Emilia zostanie wyburzona? Dziś ostatni dzień działania Muzeum, od jutra mogą wjeżdżać buldożery, a uruchomione postępowanie ws. wpisu do rejestru zabytków jest jeszcze w początkowej fazie. Wygląda na to, że przyszedł czas na nasz plan awaryjny! - poinformował Michał Krasucki, zastępca Stołecznego Konserwatora Zabytków.

"Wczoraj późnym popołudniem został podpisany list intencyjny ws. pawilonu Emilia. Zakłada on współpracę i koordynację działań między M.St. Warszawa, a spółką Emilia (właścicielem działki i pawilonu) w zakresie przenosin pawilonu.

Zgodnie z koncepcją zaprezentowaną publicznie kilka tygodni temu ma on zostać przeniesiony na działkę w sąsiedztwie PKiN i Parku Świętokrzyskiego (nie na Plac Defilad) w miejsce, gdzie plan miejscowy przewiduje budowę ogrodu zimowego z funkcjami muzealnymi. O docelowej funkcji pawilonu zdecydują warszawiacy w konsultacjach społecznych.

Miasto i spółka będą partycypować finansowo w przedsięwzięciu w równym zakresie. Ustalono także, że rozbiórka będzie prowadza na podstawie ekspertyz i projektu wykonawczego zakładających demontaż i ponowny elementów pawilonu, a nie jego wyburzenie. To gwarantuje, że nie sprawdzi się czarny scenariusz wyburzenia. Sam proces demontażu, konserwacji, a potem montażu-budowy będzie transparentny. Szczegółowe porozumienie między miastem a spółką ma być podpisane w ciągu trzech tygodni.

Już w poniedziałek pracę zaczynają nasi eksperci, którzy mają wykonać dokładną ekspertyzę konstrukcyjną i analizę technologii przeniesienia poszczególnych elementów. Następnie przygotujemy miejsce na pracownię konserwacji. Za kilka miesięcy zostanie przygotowany projekt budowlany dla pawilonu w docelowej lokalizacji.

Trzymajcie kciuki, byśmy już w przyszłym roku mogli spotkać się w nowej-starej Emilii!" - mówi Michał Krasucki.
2016-05-14 12:26 1561

          

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.