Fotoplastikon po remoncie pozostaje miejscem magicznym

Podczas zakończonego właśnie remontu tzw. stara część placówki, w której znajduje się maszyna prezentująca zdjęcia stereoskopowe, została odświeżona. Przestrzeń powiększono też o nową salę, dawny garaż. Został on wyremontowany i zaaranżowany tak, by korespondował z częścią wcześniejszą. Powstała multimedialna sala wyposażona w sprzęt pozwalający na prowadzenie zajęć, podczas których można oglądać filmy, prezentować dźwięki i obrazy. W tej sali będą prowadzone lekcje muzealne, spotkania czy warsztaty.
W zbiorach Fotoplastikonu Warszawskiego jest obecnie ponad 7 tys. oryginalnych, stereoskopowych fotografii m.in. kilka kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach. Fotoplastikon stanowi oddział Muzeum Powstania Warszawskiego - powstał w 1905 roku i do dziś jest w tym samym miejscu w kamienicy w Alejach Jerozolimskich 51.
"Fotoplastikon po remoncie pozostaje miejscem magicznym, miejscem przenoszenia się w czasie. Chcemy jednak także by na bieżąco rejestrował co dzieje się w takiej mikrokulturze warszawskiej związanej z różnymi sztukami wizualnymi. Nie jest to miejsce bardzo duże, mieści tylko kilkadziesiąt osób. Dzięki temu jest jednak idealne na różne tematyczne imprezy" - mówił podczas środowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które opiekuje się Fotoplastikonem.
Jedną z inicjatyw jakie zaprezentuje zwiedzającym Fotoplastikon będzie cykl "Fotograf w podróży". W jego ramach raz w miesiącu będą się odbywać spotkania z fotografami-podróżnikami. Opowiedzą oni o miejscach, które odwiedzili, przybliżą specyfikę pracy fotografa w podróży i doradzą, jak wykonać niezapomniane zdjęcie.
Zaplanowano również cykl "Leniwa niedziela z...". To skierowane do najmłodszych spotkania z fotografią, grafiką, architekturą, literaturą, komiksem, sztuką, muzyką, podróżą, a także książką i filmem. Do uczestnictwa w większości z nich konieczna będzie rejestracja na stronie www.1944.pl
Uczestnicy warsztatów "Fotografia otworkowa" będą mieli okazję zapoznać się z tą techniką, zbudować własny aparat, poddać obróbce materiał światłoczuły i zaprezentować swoje fotografie wykonane tą techniką.
Raz w miesiącu zwiedzający Fotoplastikon będą mogli także poznać wybrane prace znanych fotografów w ramach cyklu "10 najlepszych fotografii". Twórcy opowiedzą o dziesięciu wybranych przez siebie autorskich zdjęciach. Gośćmi spotkań będą m.in. Chris Niedenthal, Tomasz Sikora i Wojciech Wieteska. Zaplanowano także spotkania i warsztaty poświęcone fotografii stereoskopowej prowadzone przez członków Polskiego Klubu Stereoskopowego - Tomasza Bielawskiego i Krzysztofa Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone przez Pawła Falcmana będą zaś poświęcone wykonywaniu zdjęć w technice Polaroidu.
Źródło: Centrum Prasowe PAP
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy