Już 13 czerwca spotkanie z Jerzym Kronholdem - laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Już 13 czerwca o godz. 18 w księgarni Moda na Czytanie z czytelnikami spotka się Jerzy Kronhold, zwycięzca tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii poezja. Spotkanie poprowadzi Janusz Drzewucki, przewodniczący jury.

„Skok w dal” jest zwycięskim tomem poezji autorstwa Jerzego Kronholda. Zawarte w nim 44 wiersze to retrospekcja lat studenckich, wspomnienie przyjaźni z Rafałem Wojaczkiem. Utwory są również zapisem osobistych przeżyć poety po stracie żony. W utworach poety zdecydowanie dominuje powściągliwość w emocjach, wobec której czytelnik staje się bezbronny. Pozostali twórcy nominowanymi do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy to Adrian Sinkowski, autor tomu „Raptularz” oraz Dariusz Suska, autor tomu „Ściszone nagle życie”.

Jerzy Kronhold (ur. 1946 roku w Cieszynie) jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wydziału reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Był dyplomatą, pełniąc rolę konsula generalnego RP w Ostrawie oraz dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie. Jest współtwórcą krakowskiej Nowej Fali, debiutował tomem „Samopalenie” w 1972 roku.  Najnowszy tomik poety to „Stance” (2017).

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce. Jej historia sięga lat przedwojennych. Po raz pierwszy została przyznana w 1926 roku, jej tradycję przerwał wybuch wojny. Reaktywowano ją w 2008 roku uchwałą Rady Miasta i w tym roku obchodzi jubileuszową edycję. Laureatami poprzednich edycji byli między innymi Anna Janko, Justyna Bednarek, Urszula Kozioł, Joanna Papuzińska, Ignacy Karpowicz, Andrzej Stasiuk, Eustachy Rylski, Wiesław Myśliwski i Janusz Głowacki.

Spotkanie odbędzie się 13 czerwca o godz. 18 w księgarni Moda na Czytanie przy ulicy Brackiej 25

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa
Partner: Biblioteka Narodowa
Patroni medialni: RDC, Lubimy czytać, Rzeczpospolita, Okno na Warszawę
Współpraca: Warexpo
2017-06-07 22:08 1481

          

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.