Spacer po Woli – od robotników do białych kołnierzyków

Odlewnia Ambrożewicza, zakłady Waryńskiego na Kolejowej, Pałacyk Bormana? Dla wielu pracujących w wolskich biurowcach to nic nieznaczące nazwy. Tymczasem podążając szlakiem dawnych generacji wolskich robotników, możemy odkryć fenomen obecnego rozkwitu tej dzielnicy.

W sobotę 5 listopada Stowarzyszenie Masław i Skanska zapraszają na spacer „Generacje Woli”, pomiędzy przeszłością a teraźniejszością przedsiębiorczości w tej części Warszawy. Początek spaceru o godz. 15.00 na Placu CytryNowym (charakterystyczny, żółty placyk na skrzyżowaniu Wolskiej i Okopowej) przy nowobudowanej inwestycji Spark na tzw. serku wolskim.

W czasie spaceru dowiemy się m.in. gdzie się podziała wolska „Syberia”, jak Czyste stało się brudne, a także gdzie szukać dawnych fabrycznych zakładów na Woli. Opowiemy, jak współczesne miejskie skwery mogą zamienić się w parki kieszonkowe i dlaczego na Woli powstaje najwięcej miejskich inwestycji. Pokażemy, gdzie pracowali wolscy rzemieślnicy, a także przybliżymy współczesne formy sąsiedzkiej aktywności, które mają na celu przywołanie często zapomnianych dzisiaj historii.

Spacer poprowadzi Michał Szymański, autor serii przewodników po stolicy „Tajemnicze Miasto”. Ze stowarzyszeniem Masław związany jest od kilku lat. W przerwach między podróżowaniem, fotografowaniem a nauczaniem angielskiego oprowadza po znanych i nieznanych zakątkach miasta.

Spacer potrwa ok. 2 h, wstęp jest bezpłatny. Spacer zakończy się przy Rondzie Daszyńskiego, przy powstającym kompleksie biurowym Generation Park.

Więcej na temat wydarzenia: www.facebook.com/generationparkxyz

Dokładna trasa spaceru:

Plac Cytrynowy na Kercelaku, przejście Grzybowską koło Muzeum Powstania do Karolkowej (Karolkowa Busines Park), Hrubieszowska i Wytwórnia Zakładów Rolkowych dalej ul. Kasprzaka - Polfa, Zakłady Kasprzaka, Odlewnia Ambrożewicza, nieistniejące zakłady Waryńskiego na Kolejowej, pozostałości po zabudowaniach Borman i Szwede, Srebrna - Pałacyk Bormana (ob. Muzeum Woli), Miedziana – Dom Słowa Polskiego, Prosta (Prosta Tower), Norblin, Prosta Office Center, zakończenie przy Generation Park.
2016-11-02 13:28 2862

          

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.