Statystyki zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu

Opublikowano dane dotyczące zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu w Warszawie i na Mazowszu.

Na Mazowszu na boreliozę zachorowały 232 osoby, w porównaniu z tym samym okresem 2015 r. to o trzy zachorowania więcej. W Warszawie zachorowało 75 osób – o 15 więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Natomiast na kleszczowe zapalenie mózgu na Mazowszu zachorowały dwie osoby, obie z Warszawy. W 2015 r. nie odnotowano żadnej diagnozy tej choroby. „Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy, przebywając na spacerze w parku czy w lesie, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu.

Zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe może każdy i w każdym wieku. Warto zabezpieczyć się przed ewentualnym zachorowaniem.

W Polsce terenami endemicznymi – zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby odkleszczowe – są województwa: podlaskie, mazursko-warmińskie, dolnośląskie, małopolskie, ale z roku na rok obserwuje się wzrost populacji zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim.

W Warszawie tereny o bardzo wysokim ryzyku to m.in.: Las Bemowo, ogród zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są m.in. Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański – plac zabaw, Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie, Ogród Krasińskich” – ostrzega Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

Wiele informacji dotyczących zagrożeń wywołanych przez kleszcze i sposobów profilaktyki można znaleźć na stronie internetowej: www.szczepkleszcz.pl.
2016-04-14 07:16 2745

          

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.