Warszawiacy też mają swój Dzień Sąsiada
W 2015 roku z okazji szóstej edycji Warszawskiego Dnia Sąsiada odbyło się ponad 70 sąsiedzkich inicjatyw, takich jak składkowe pikniki czy grille na skwerach i podwórkach, quizy wiedzy o osiedlu, wystawy zdjęć w kamienicach, konkursy ciast i przysmaków, zabawy podwórkowe, potańcówki pod gołym niebem, wyprzedaże garażowe czy wspólne prace ogrodnicze przed blokiem. A wszystko po to, żeby budować wspólnotę aktywnych mieszkańców, którzy mogą na siebie wzajemnie liczyć w potrzebie i razem działać na rzecz swojego najbliższego otoczenia.
Jak dobrze znać sąsiada
Sąsiadom z okolic ulic Wolskiej i Płockiej, którzy w zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowali Dzień Sąsiada na okolicznym skwerze, przyświecała idea, że dobry sąsiad to sąsiad, którego znamy. Dlaczego? Bo czujemy się wtedy bezpieczniej, możemy na niego liczyć w potrzebie, przestajemy czuć się obco na własnym osiedlu. I to właśnie chęć wzajemnego poznania swoich sąsiadów oraz zintegrowania młodszego i starszego pokolenia mieszkańców (zarówno jeśli chodzi o wiek jak i staż zamieszkania), jest najczęstszym impulsem do zainicjowania sąsiedzkiego wydarzenia. Co więcej, doświadczenie pokazuje, że takie działania przynoszą realne efekty:
- Wychodzę na skwer i już nie jest tak, że jestem anonimowy, tylko spotykam ludzi i rozmawiamy: co u nich, co u mnie – opowiada radośnie Konrad, organizator tego Dnia Sąsiada. Skwer, któremu sąsiedzi nadali nazwę skweru „Sierpnia 1994”, stał się odtąd miejscem sąsiedzkich spotkań i projekcji historycznych filmów o Warszawie.
Weź udział w Warszawskim Dniu Sąsiada
Jak świętować Dzień Sąsiada w swojej okolicy? Możliwości jest wiele. To przede wszystkim okazja, aby zapoczątkować przyjazne relacje: spotkać się i porozmawiać z sąsiadami. Na początek, można po prostu uśmiechnąć się do sąsiada czy sąsiadki, powiedzieć „dzień dobry”, wspólnie zastanowić się co możemy zrobić na rzecz naszego sąsiedztwa.
Tegoroczny finał akcji odbędzie się w sobotę 18 czerwca. Jeśli też chcesz świętować, ale nie wiesz od czego zacząć - zgłoś się do Q-Ruchu Sąsiedzkiego, który wspiera sąsiedztwa w przygotowaniach do inicjatyw, a organizatorom zapewnia pakiety startowe Warszawskiego Dnia Sąsiada, zawierające materiały do rozkręcenia sąsiedzkiej imprezy.
Zgłoszenia i więcej informacji o Warszawskim Dniu Sąsiada: www.inicjatywysasiedzkie.pl
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy