Więcej bezpłatnych kursów samoobrony. Ruszyła kolejna "Bezpieczna warszawianka"

Jak unikać niebezpiecznych sytuacji? Jak reagować, gdy już do nich dojdzie? Jak odeprzeć atak przy pomocy prostych chwytów i przedmiotów codziennego użytku? W lutym ruszyła kolejna edycja „Bezpiecznej warszawianki" – po raz pierwszy po praskiej stronie Wisły.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem kursami samoobrony Straż Miejska m.st. Warszawy rozszerzyła swoją ofertę. W lutym rozpoczął się kurs na ul. Kobielskiej. Równolegle trwają zajęcia w dobrze już znanym paniom miejscu – przy ul. Sołtyka na warszawskiej Woli.

Podczas zajęć instruktorzy opowiadają, jak mogą działać potencjalni agresorzy, jakie sytuacje wykorzystują, a także dlaczego i jak kobiety stają się ofiarami ich ataków. Program obejmuje również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, które prowadzą ratownicy medyczni straży miejskiej.

„Panie, które kończą kurs, wychodzą z niego sprawniejsze fizycznie, ale również silniejsze psychicznie. Duży nacisk kładziemy na podstawy wiktymologii – mówimy przede wszystkim o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Uczymy o tym, jakie czynniki w naszym zachowaniu mogą wpłynąć na potencjalne bycie ofiarą ataku. Dla wielu pań są to informacje nowe i – jak same przyznają – bardzo potrzebne. Taka świadomość, plus oczywiście dobre przygotowanie techniczne – umiejętność zastosowania odpowiednich do sytuacji chwytów, czy uników – daje niesamowite efekty. Kobiety kończące kurs są pewniejsze siebie. I to widać – choćby nawet w ich postawie" – mówi insp. Paweł Machoń – jeden z instruktorów prowadzących kurs.

Kursy samoobrony organizowane przez warszawską straż miejską cieszą się coraz większą popularnością. Części kobiet na kurs udaje się zapisać dopiero za kolejnym podejściem. Już trzy lata temu warszawska straż miejska zwiększyła liczbę grup i dostosowała terminy szkoleń do oczekiwań warszawianek. Potrzeby są jednak zdecydowanie większe, o czym świadczy chociażby fakt, że listy wolnych miejsc na kolejne kursy zapełniają się w ciągu kilkudziesięciu minut od uruchomienia zapisów. Warszawska straż miejska postanowiła uruchomić „Bezpieczną warszawiankę" również po prawej stronie Wisły. Zajęcia odbywają się w siedzibie VII Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy przy ul. Kobielskiej 5. Panie mają tam zapewnione nie tylko warunki do treningów, ale również naukę pod czujnym okiem profesjonalistów – trenerów sztuk walki, którzy są jednocześnie funkcjonariuszami straży miejskiej zatrudnionymi w Referacie Szkolenia. W zajęciach na Kobielskiej bierze udział 60 pań oraz 20 osób, które wylicytowały kurs samoobrony w ramach licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Kursy samoobrony „Bezpieczna warszawianka", organizowane od lat przez straż miejską, są bezpłatne. Od początku skorzystało z nich już ponad 3 tysiące kobiet.
2017-02-16 16:59 1623

          

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.